“Op eigen kracht: vrouwen in de kunst aan het einde 19de- begin 20st eeuw"

Lezing door Jaap Nijstad “Op eigen kracht: vrouwen in de kunst aan het einde van de 19de- begin 20ste eeuw”.
Hoewel het imago van vrouwelijke kunstenaars (te) langzaam maar zeker op gelijke voet is gekomen met dat van hun mannelijke collega’s worden we nogal te vaak geconfronteerd met een oordeel dat de vrouwen in een vergelijk met mannelijke tijdgenoten plaatst. Beroemde vrouwen zoals Charley Toorop, Else Berg, Frida Kahlo, Camille Claudel, Gabriele Münter of Barbara Hepworth worden veel te vaak geplaatst in een relatie met de mannelijke kunstenaars in hun directe omgeving. Toorop met haar vader Jan, Berg met Mommy Schwarz, Kahlo met Diego Oliviera, Claudel met Rodin, Münter met Kandinsky en Hepworth met zowel Moore als Nicholson.
Zo’n vergelijking ligt misschien voor de hand maar de vraag is of het wel zinvol is. We spreken immers over autonome kunstenaars die heel goed in staat waren de eigen (broek)rok op te houden. In deze lezing willen we vooral op zoek gaan naar het eigene, naar datgene dat deze vrouwen onderscheidt van andere kunstenaars. De bovengenoemde vrouwen komen zeker aan bod maar juist een andere groep, veel minder bekende vrouwen in de kunst, verdient het om hier uitgelicht te worden opdat ze het podium krijgen dat ze veel te lang is onthouden.
Jaap Nijstad groeide op in een familie van antiquairs en studeerde kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Hij was enkele jaren werkzaam als research-consultant voor veilinghuis Christie’s in Londen en was collectiebeheerder in het Joods Historisch Museum in Amsterdam.
Hanneke van den Boomen.
Algemene informatie. De lezingen zijn in het dorpshuis. Zij beginnen om 13.30 uur en eindigen om 15.30 uur. Er is een pauze van een half uur. Niet-leden, man of vrouw, zijn van harte welkom en betalen 12,50 euro aan de zaal. Men hoeft zich niet aan te melden voor de lezingen van de VVB.